Melyik a legjobb mikrovezérlő?
Apró méretűek, mégis hatalmas lehetőség rejlik használatukban, viszont fontos, hogy felismerjük a különbséget közöttük. Ebben is segít hat terméket bemutató tesztünk.
Rendkívül nehéz sorrendet felállítani a modellek között; a tényleges teljesítmény alapvetően kevésbé fontos, mert az extra megahertzeket a plusz szenzorok problémamentesen kompenzálják. Ennél sokkal fontosabb, hogy melyik az a készülék, amelyik képességeit és vételárát tekintve tökéletesen megéri a befektetést, és akár hosszabb távon is képes kiszolgálni igényeinket.
A miniszámítógépek között utcahosszal verte a másik két versenyzőt az árarányos teljesítményben a Raspberry Pi Zero W-je, még akkor is, ha a másik két induló olyan funkciókkal igyekezett meggyőzni minket, mint a telepíthető Windows 10 vagy a full-funkciós Android, illetve a felerősített hardver, azonban a mikrokontrollerek alatti árnál jobb ígéretet nem kaptunk egyiküktől sem.
Raspberry Pi 3 Model B (Miniszámítógép)
Jelentős szerepet játszottak a miniszámítógépek széles körű elterjedésében a Raspberry termékei, amelyek már az első generációban is olyan funkciókat kínáltak egy aprócska lapkára szerelve, amilyeneket a néhány generációval korábbi számítógépektől kaptunk meg.
A szenzorok méretének csökkenése és a mobilos piac fejlődésének köszönhető minierőgépek folyamatos fejlesztése jótékony hatással volt a Pi-szériára is, amelynek legfrissebb modellje már olyan hangzatos hardveres felépítéssel büszkélkedhet, mint a 64 bites négymagos processzor, valamint az 1 GB rendszermemória. Számtalan felhasználási területen ideálissá teszik az eszközt a felületén elérhető vezetékes és vezeték nélküli csatlakozók: a négy darab szabványos USB-port, egy microUSB-csatlakozó, egy HDMI-kimenet, 3,5-es jackaljzat, egy b/g/n-es Wi-Fi-modul, egy 4.1-es Bluetooth-chip, valamint egy 10/100-as Ethernet.
Természetesen több módon is bővíthetjük a felületét, találunk még csatlakozót LCD-kijelzők, valamint kamerák számára, valamint húsz darab, általános felhasználású ki- és bemeneti pin (GIPO) is került a modellre, amelyek segítségével az áram alá helyezett eszköz a különféle szenzorok és fizikai kiegészítők csatlakoztatását teszi lehetővé. Beépített tárterületet ugyan nem kapott a modell, azonban a felületén található microSD-slotnak köszönhetően könnyedén bővíthetjük a Pít. Mivel az eszköz teljes értékű operációs rendszer futtatására is képes, a megfelelő perifériák csatlakoztatását követően remek szolgálatot tehet alapvető irodai feladatokban, főként, hogy nemcsak speciális Linux-disztribúciókat képes futtatni, hanem a Windows 10-et is. Természetesen nem csupán számítógépként vethetjük be a készüléket, célhardverként is alkalmazhatjuk például televíziónk felokosítására, retrójátékkonzol készítésére vagy privát hálózati adattár létrehozására.
Előny: Windows 10 támogatása, rengeteg csatlakozó
Hátrány: drágák a hivatalos kiegészítői
Raspberry Pi Zero W (Miniszámítógép)
A legsikeresebb mikrovezérlős és miniszámítógépes tulajdonságokat igyekezett ötvözni a Raspberry a Pi Zeróban, a végleges modell pedig azt mutatja, hogy ez szinte maradéktalanul sikerült. A modellben ugyanis tökéletes harmóniában és rendkívül kompakt méretben egyesül a két világ hatalmas szenzorkínálata, az Arduino modellek alacsony árai, valamint a Raspberry Pi család számítógépeket megszégyenítő tudása.
A modell felületén egy Broadcom BCM2835 processzor kapott helyet, amely 1 GHz-es maximális órajel elérésére képes, segítségéül pedig 512 MB rendszermemóriát is integrált a felületbe a gyártó. Az apró lapka kialakítására a maximális és rendkívül intelligens helykihasználás a jellemző, szinte minden négyzetcentiméterét csatlakozók, chipek és tranzisztorok borítják. 66×30,5×5 mm-es mérete ellenére is gond nélkül helyezkedik el felületén egy mini-HDMI-csatlakozó, egy OTG-képes microUSB-port, valamint egy normál, microUSB-s töltőcsatlakozó. Sőt mindezeken kívül még további vezeték nélküli kapcsolódási funkciók is kerültek a készülékre egy Bluetooth 4.0-s chip, valamint egy b/g/n-es Wi-Fi képében.
Beépített tárterülettel a többi Píhez hasonlóan a Zero sem rendelkezik, ami hatalmas probléma, mert ennek hiányában tulajdonképpen használhatatlan a készülék, kártya nélkül még a rendszer bootolásáig sem jutunk el; persze amint az eszközön található microSD-slotot elfoglaljuk egy kártyával, már indulhat is a lapkán található Linux-rendszer használata. Képességeit tekintve igencsak meglepődünk majd, ha a modell árcímkéjét figyelembe vesszük. A mini-PC által meghúzott ársávban, 3000 forint környékén talán csak az igazán alaptulajdonságokkal rendelkező Arduino modellekkel találkozhatunk, ilyen széles körű szolgáltatáskínálatot nyújtó, apró méretű számítógépekkel egészen biztosan nem.
Előny: kompakt méret, kedvező ár
Hátrány: nincs belső memória
Banana Pi M3 (Miniszámítógép)
Számos Raspberry-alternatívát találtunk a piacon, azonban ezek közül csak igen kevés volt képes némely területen felülmúlni a Pi funkcionalitását, a Banana Pi azonban mindent megtett annak érdeklében, hogy hardveresen túlszárnyalja az eredeti modellt. Az eszközt gyártója a kínai hardveroktatás forradalmasítására készítette, és amellett, hogy teljes kompatibilitást kínál a Raspberry Pi különféle változataihoz tervezett bővítőmodulokkal, még szoftveres téren is sokkal komolyabb szabadságot kapnak a készüléket választó felhasználók.
Az okostelefon-piacról kölcsönzött alaplapnak köszönhetően a különféle Linux-disztribúciók mellett teljes értékű Android futtatására is képes. A modell szívét nyolc Cortex-A7-es mag testesíti meg, melyek 1,8 GHz-es órajel elérésére képesek, RAM-ból pedig 2 GB-ot kapott, sőt még egy PowerVR GPU-t is találunk a tenyerünkben kényelmesen elférő, mindössze 45 grammos eszközön. Persze az olyan, beépített pluszszolgáltatásokat sem kell nélkülöznünk, mint a 10/100/1000-es Ethernet-csatlakozó, a szabványos USB-bemenetek vagy a normál méretű HDMI-port.
Az eszközön emellett integrált mikrofont, 3,5-es jackcsatlakozót, valamint infravevőt is találunk. Hatalmas előny a Raspberry gépeihez képest, hogy itt már beépített memóriát is kapunk a pénzünkért, méghozzá egy 8 GB-os EMMC-t, amelyet a microSD-slotnak köszönhetően akár további 64 GB plusz hellyel is bővíthetünk. Kijelenthető tehát, hogy a kínai gyártónak sikerült egy igazi miniatűr erőgépet belezsúfolni az apró méretű lapkába, ha azonban a készülék árára tekintünk, máris rájövünk, hogy nem feltétlenül érdemes ezt a 30 ezer forintot egy minigép beszerzéséért kiadni, főként, hogy hasonló áron már komplett kezdőcsomagot tartalmazó Raspberry-megoldásokat találunk.
Előny: teljes értékű számítógép, Android
Hátrány: magas kezdőár
A cikkünk a következő oldalon folytatódik a mikrokontrollerek részletes bemutatásával.