Fake news: így kerülheted el az álhíreket!
Egyre nehezebb megmondani, hogy mi az, ami igaz. A weben elburjánzottak a hamis híroldalak, egy népszerű hazugság könnyen el tud terjedni. Megmutatjuk, hogyan blokkold a valótlanságokat.
Az első szabály, hogy ha egy hír túl drasztikusnak tűnik, mindenképpen keress rá más oldalakon is. Jó kiindulópont lehet a Google hírkeresője, hiszen ha az ott szereplő nagyobb médiumok is lehozták a hírt, akkor az jó eséllyel igaz, ha azonban egy találatot sem találsz, nagy valószínűséggel kamu az egész történet. Ugyanígy érdemes a cikkekben megtalálható fotókat is ellenőrizni, hiszen a fake news-gyárak előszeretettel használnak idegen képeket (lévén, hogy a nem létező eseményről nincs sajátjuk), amit a Google képkeresője URL alapján pillanatok alatt megtalál.
Így hamar kiderül, hogy az állítólagos zavargások nem is ott, nem is akkor voltak, mint amit egy adott személy állít, sőt nem is zavargásokról van szó, de ugyanígy találkoztunk mesés tájakkal is, amelyekről kiderült, hogy nem is ott vannak, mint ahova az emberek többsége helyezte őket. Ez a klasszikus egy bolond százat csinál esete. Emellett íme néhány gyorstipp, hogy mi mindenre érdemes odafigyelni, mi árulkodhat arról, hogy egy hamis hírrel van dolgod. Ezekre figyelj:
- Nézd meg, hogy a cím mennyire fedi le az írás, videó tartalmát. Sok a klikkvadász tartalom, a felesleges hisztériakeltés.
- Keress utána a forrásnak. A szerkesztőségek mindig feltüntetik az adott információ forrását. Ha ezt nem találod, keresd meg.
- A gyakori és durva helyesírási hibák szintén árulkodóak lehetnek a tekintetben, hogy amatőr áll a tartalom mögött.
- Ha még sohasem hallottál az adott oldalról, az is gyanús lehet. Nézd meg az impresszumát, az elérhetőségeit.
- Nincs feltüntetve szerző? Rögtön gyanús. Ha valaki komoly állításokat fogalmaz meg, nem bújik a névtelenség mögé - már amennyiben jószándékú.
- Az idézetek esetén különösen legyél körültekintő, hiszen lehet, hogy csak egy félreértés, fordítási egyszerűsítés miatt lesz egy történetnek hírértéke.
- Ha csak az egyik oldal véleményét ismerheted meg egy írásból, szinte biztos lehetsz abban, hogy manipulálni akarnak.
- Teljesen hihetetlen, amit olvasol? Kis esély van rá, hogy igaz legyen, így érdemes az állításokat hiteles forrásokból ellenőrizned.
Tiltólistás oldalak
Javasolt valamilyen automatizmust is bevetned, hiszen számtalan olyan böngészőkiegészítő van, amellyel automatikusan blokkolhatod a bejelentett kamu híroldalakat. A leghíresebb közülük talán a nyílt forráskódú B.S. Detector, de említést érdemel még a CivikOwl és a SurfSafe is. Míg a Facebook Politics Filter, a Stop the Bullshit a politikát próbálja meg eltüntetni a népszerű közösségi oldalról, emellett léteznek olyan megoldások, amelyek az ismertebb, demokratának tartott médiumokat szűrik, illetve olyanok, amelyek a republikánusokat. E megoldások az angol nyelvű tartalmakkal az Egyesült Államokban jól működnek, de egyetlen egy sincs, amelyik Magyarországon is bevethető lenne.
Viszont bárki készíthet egyet az ingyenes - Firefox, Chrome böngészőkre és Android rendszerekre telepíthető - BlockSite segítségével, kihasználva a szolgáltatás képességét, hogy bárki importálhatja benne saját fekete listáját. Mi ennek köszönhetően készítettünk egy saját - az ismert magyar, bejelentett kamu híroldalakat tartalmazó - több, mint ezer elemes fake news-adatbázist, amit a lenti linken te is megtalálhatsz.
A [blocksite_pcworld.csv] fájlt töltsd le, majd a böngészőben navigálj a BlockSite beállításaihoz, azon belül is a [Block Sites] csoporthoz, majd a képernyő alján kattints az [Import list] lehetőségre, és töltsd be az imént letöltött .csv fájlt.