Minecraft-suli: modok a zsebedben
PC-s környezetben hatalmas szabadságot kapunk a Minecraft-világ testreszabásához. A módosító szkripteket mobilos környezetbe is átemelhetjük.
A telepítések után indítsuk el a Raspberry Jam Mode-ot, amely, ha az összes szükséges modul eszközünkön pihen, egy nagy Install felirattal jutalmazza eddigi munkánkat. Erre kattintva betöltődik egy felület, ahol nincs más teendőnk, mint az [Import] opciót választva elindítani a szoftver megfelelő elemeit a BlockLauncherbe átemelő függvények társítását. Amikor végzett, lépjünk át a BlockLauncher segítségével a játék felületére, és a beállításokon belül válasszuk a Manage ModPE Scripts lehetőséget, majd az egyetlen megjelenő sorban engedélyezzük a raspberryjampe.js kód futtatását az Enable funkció kiválasztásával. Ezzel sikeresen élesítettük a raspberrys Minecraft-felületet, melynek köszönhetően már futtathatjuk a Python-kódokat a szoftveren belül.
Életre keltett kódok
A játék újonnan beszerzett szkriptmotorjának teszteléséhez meg kell alkotnunk egy frissen létrehozott Flat világot, majd a QPythonon belül a [Programs] menüpont beszédes névvel ellátott alkotásai közül kiválasztanunk a számunkra legszimpatikusabb szkriptet, és a Run parancs segítségével elindítani a benne rejtett kódokat. Amennyiben ezt megtettük, a felugró terminálban megjelenik egy rövidke, parancssoros tájékoztatás műveletünk sikeréről, így nyugodt szívvel térhetünk vissza a Minecraft felületére, és konstatálhatjuk, hogy az apró parancsfájl utasításai alapján máris életre kelt világunk, illetve a megfelelő parancsok alapján fejlődésnek is indult felületünk.
Egy kis ügyeskedéssel emellett azt is megoldhatjuk, hogy a QPython program termináljának futtatásához ne kelljen elhagynunk a játékot, hanem a chatablakba belépve közvetlenül vezérelhessük utasításainkkal a játék felületét, ehhez pedig csupán a QPython szkriptkínálatából a console.py vagy a turtleconsole.py szkriptek futtatására lesz szükségünk.
Mivel az alkalmazás ilyen formában rengeteg erőforrást emészthet fel - a mobileszköznek párhuzamosan több folyamatot is futtatnia kell -, hardveres erőforrásainktól függően érezhetővé válhat bizonyos pillanatokban telefonunk enyhe erőlködése (a csúcskategóriás okoseszközök izzadás nélkül elbánnak egy Minecraft-szintű alkalmazással, de a középkategóriától lefelé megjelennek a problémák).
Láthattuk tehát, hogy a zsebkonzolos változat is számos lenyűgöző funkciót képes átemelni az asztali verzióból, sőt az útközben is megvalósítható szkriptelés lehetőségével és a programozási képességeinket akár egy délutáni pihenés alatt is fejleszthetjük, a játékos környezet ugyanis remek motivációt jelenthet a szoftver felhasználóinak, a különféle kódos automatizálások pedig jelentősen lerövidíthetik az alkotás folyamatát.
Csak óvatosan!
Hatalmas szabadságot kínálnak ugyan a szkriptek, azonban a Minecraft ilyen jellegű, komolyabb módosítása nem várt következményekkel is járhat. Fontos, hogy kizárólag ellenőrzött kódokat engedjünk játékunk felületére, mert a nem megfelelően megírt kódsorok hazavághatják mentéseinket, és készülékünket is sebezhetővé teszik teljesen új fenyegetésekkel szemben. Nem árt, ha a futtatás előtt egy szövegszerkesztő segítségével ellenőrizzük a kódot, és csak azután eresztjük szabadjára képességeit, hogy meggyőződtünk róla, a futtatási állomány összes sora mentes a gyanús elemektől.
- 01: Egyedi kinézet kockaföldön
- 02: Modok a zsebedben
- 03: Mutasd, mit alkottál!
- 04: Bevetésen a ComputerCraft
- 05: Konzolparancsok
- 06: Redstone Wi-Fi
- 07: Ház a semmiből
- 08: Megszépülő pixelek
- 09: Játék a játékban
- 10: A véletlen törvényei
- 11: Készítsünk térképet!
- 12: Kockazene
- 12: Videoforgatás
- 13: Csináld magad RPG!