Lezajlott a diákok országos kompetenciafelmérése
A diákok matematikából és szövegértésből bizonyíthatták készségeiket.
Az Oktatási Hivatal (OH) szervezésében szerda délelőtt zajlott a 6., 8., és 10. évfolyamos tanulók kötelező kompetenciamérése. 2021-ben 3036 iskola 278 ezer diákját érintette a teszt, a felmérésből csak a sajátos nevelési igényű tanulók maradtak ki.
A kompetenciateszt szövegértésből és matematikából teszi próbára a nebulókat, az utóbbi esetében erős hangsúllyal a gyakorlati feladatokon, amit a hivatalos indoklás a "matematikai eszköztudás" felméréseként jellemez. A 2001-ben bevezetett tesztelés fontos eszköz a mindenkori hazai diákság felkészültségének, készségeinek nyomon követésére.
A kompetenciafelmérés érdekessége, hogy önkéntes alapon, név nélkül kitölthető kérdőívekkel a tanulók családi hátterét is vizsgálja. Az ebből kikalkulált családiháttér-index segítségével pontosabban értékelhető az intézmények oktatói munkája, hiszen a hátrányos helyzetű régiókban működő iskoláknak más körülmények között kell helytállniuk, mint a felkapott fővárosi tanintézeteknek.
Ahogy azt az Oktatási Hivatal 2019-es elemzése is elismeri, a magyar diákok kompetenciáiban komoly hiányosságok vannak, ám a legutóbbi teszt eredményeiben biztató adatokról is beszámolhattak: a 8. és 10. évfolyamon tavalyelőtt születtek az elmúlt évtized legjobb matematika pontszámai.