Így maradhatsz éber a távoktatás alatt
A folyamatos digitális jelenlét ugyanolyan fárasztó lehet, mint a hagyományos munka, és még a figyelmünk is könnyebben elkalandozik.
A COVID-19-nek köszönhetően hirtelen milliók váltak törzsvendéggé a Zoom, a Google Meet, a Messenger, vagy a Microsoft Teams videós szolgáltatásain, hiszen a home office és az iskolai távoktatás miatt ezek már nélkülözhetetlen platformoknak számítanak.
A vég nélküli videóhívások pedig alaposan kimeríthetik a diákokat, a tengerentúlon már el is nevezték a jelenséget Zoom fatigue-nak, azaz Zoom-fáradtságnak a népszerű app után. Az új keletű nyúzottság hátterében nem csak a mozgáshiány és a monoton koncentráció áll, az agyunk számára ugyanis a másik fél korlátozott láthatósága megerőltetőbbé teszi a szocializációt is.
Szakértők ezért négy egyszerű javaslat betartását ajánlják azoknak, akiket jobban megvisel a távmunka és a digitális oktatás:
- Ha lehetséges, igyekezzünk időt szakítani az órák közben némi céltalan csevegésre! A lényeg, hogy ne csak a munkával kapcsolatos információkról folyjék a diskurzus.
- Két hívás között érdemes helyiséget váltanunk, hiszen már a környezet cserélődése is vihet egy kis színt a monotonitásba. Az íróasztal és a konyhaasztal váltogatása például kiváló gyakorlat.
- A kurzusok között figyeljünk a mozgásra: akár egy rövid séta is sokat segíthet a házon belül, vagy a friss levegőn.
- Ha van rá lehetőség, tartsunk olyan szünetet is, amikor semmit sem csinálunk, mivel ez a későbbiek során hatékonyan emelheti a produktivitásunkat.
- Ha már nagyon nem bírjuk, jó trükk lehet a kényelem feladása: kövessük egy ideig állva az órát, vagy akár guggoljunk a székre, a lényeg, hogy többet kelljen erőlködnünk, mintha csak az asztalnál könyökölnénk.
- Amennyiben megoldható, ne féljünk "kikéredzkedni", mert bizony még egy ilyen lopott szünet is sokat jelenthet.
- Amikor viszont jelen vagyunk, érdemes minél aktívabbnak lenni, hiszen a passzivitás hosszabb távon rossz értelemben pihentető, inkább az éberségünk ellen dolgozik.