Fiatal tehetségek pályázhatnak az ITM ösztöndíjpályázataira

|

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakmai támogatásával újra megnyílnak az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíjpályázatai.

Az Új Nemzeti Kiválóság Program 2016-ban indult, több témakörben kiírt ösztöndíjpályázatokat magában foglaló program, melynek célja, hogy a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogassa. Az ÚNKP olyan - alap-, mester- vagy doktori képzésben tanuló - hallgatókat, doktorjelölteket, valamint fiatal oktatókat, kutatókat támogat, akik a programban részt vevő felsőoktatási intézményben eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak.

A fogadó felsőoktatási intézmények nyertes pályázóik ösztöndíjösszege 40 százalékának megfelelő kutatási-működési támogatásban részesülnek. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium nemrég jelentette be, hogy ismét megnyitották a pályázati lehetőséget az érdeklődők előtt.

Az ITM közleményében azt írták: a program 4 milliárdos keretösszegére május 20-ig, elektronikus úton pályázhatnak az alap-, mester- vagy doktori képzésben tanuló hallgatók, fiatal oktatók és kutatók. Idén is külön kiírás szólítja meg a tehetséges doktorvárományosokat és posztdoktorokat, ezzel téve teljessé a kutatói életpálya támogatását - jegyezték meg.

Tájékoztatásuk szerint a 2021/2022-es tanévre meghirdetett pályázatok szakmai irányítója az ITM, kezelő szerve a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH).

Idézték Bódis Józsefet, a tárca felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkárát, aki úgy fogalmazott: a hatodik alkalommal megnyitott program legfőbb célja, hogy az egyéni kiválóság támogatásával is erősítse az egyetemek tudományos-alkotói teljesítményét, ösztönözze a kutatás-fejlesztés és az innováció új generációjának kinevelését. Idén hat konstrukció keretében több mint 2200-an juthatnak majd támogatáshoz - hangsúlyozta.

Szabó István, az NKFIH elnökhelyettese kiemelte: az ÚNKP segít abban, hogy a legkiválóbb oktatók és kutatók a pályán maradjanak, a karrierjük legtermékenyebb szakaszában lévő fiatal kutatókat és alkotókat, felsőoktatási intézményüket is motiválják. Hozzátette: a konstrukciók iránti érdeklődést mutatja, hogy 2020-ban a járványhelyzet ellenére is emelkedett a beérkezett pályázatok száma.

Ismertették: az ÚNKP legnagyobb keretösszegű kiírásai az 1,4 milliárd forintos Bolyai+ Felsőoktatási Fiatal Oktatói, Kutatói Ösztöndíj és az 1 milliárd forintos Felsőoktatási Doktori Hallgatói Kutatói Ösztöndíj. A részletes pályázati feltételek és dokumentáció az ÚNKP honlapján érhetők el.

Pályázatot a programban részt vevő 24 felsőoktatási intézmény bármelyikében eredményes kutatói-alkotói tevékenységet folytató egyetemi hallgatók, doktorjelöltek, doktorvárományosok, posztdoktorok, fiatal oktatók és kutatók nyújthatnak be minden esetben az érintett egyetemhez, kizárólag elektronikus úton - tájékoztatott az ITM.

Kifejtették: az elnyerhető ösztöndíjak futamideje kategóriánként változik, legalább öt, legfeljebb tizenkét hónap. A nyertes pályázók havi nettó 100-200 ezer forint támogatásban részesülnek, az őket fogadó egyetemek a saját pályázóik által elnyert ösztöndíjak 40 százalékának megfelelő összegű kutatási-működési támogatáshoz jutnak.

Az ITM közlése szerint az ÚTM keretében eddig több mint 8500 ösztöndíjat ítéltek oda. A jelenleg elérhető pályázati kiírások ide kattintva olvashatók.

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.helloworldonline.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.